banner-feb22-ua.jpg
22.05.2023 09:54:00

5 УРОКІВ ФІЛА НАЙТА: ВІД ПРОДАВЦЯ ВЗУТТЯ ДО ЗАСНОВНИКА НАЙБІЛЬШОГО СПОРТИВНОГО БРЕНДУ NIKE

5 УРОКІВ ФІЛА НАЙТА: ВІД ПРОДАВЦЯ ВЗУТТЯ ДО ЗАСНОВНИКА НАЙБІЛЬШОГО СПОРТИВНОГО БРЕНДУ NIKE

У 1980 році на ринок вийшли дві компанії, які досі займають лідируючі позиції у своїх нішах – Apple та Nike. Apple досягла набагато більших результатів, але засновник компанії Стів Джобс завжди надихався і навіть брав приклад із Nike.

Це компанія з неймовірно цікавою та повчальною історією.

1. Навчаючись менеджменту, черпайте знання з книг та курсів, але завжди опирайтеся на власний досвід

Багато книг з менеджменту закликають керівників завжди бути поруч зі своїми співробітниками: «Справжній лідер веде свою команду за собою. Він – натхнення та мотивація для всіх співробітників». Найт пішов іншим шляхом. На зорі становлення Blue Ribbon Sports (Nike) Джефф Джонсон був одним із торгових представників. Він працював у іншому місті та регулярно надсилав Філу листи з питаннями. Майже завжди Найт залишав їх без відповіді.

Підприємець ретельно переглядав кожен лист, але не вважав за потрібне відповідати на них, коли потрібно було підбадьорити співробітника, дати якусь пораду тощо.

Найт добре розуміється на людській психології, що вважає необхідністю для ефективного менеджменту. Він активно використовує четвертий закон сили Роберта Гріна: “Завжди говори менше, ніж потрібно”.

Це свого роду маніпуляція, яка приносить хороші результати в управлінні компанією.

Важливо! Ігнорувати повідомлення та не відповідати на них – різні речі. Найт часто залишав листи без відповідей, але читав кожен із них.

2. Іноді продаж повинен передувати маркетингу та рекламі

Nike вважається одним із найбільших брендів нашого часу. При цьому сам Філ Найт у перші роки існування компанії був більше бухгалтером, ніж маркетологом. По суті, він використовував Nike як підробіток, перш ніж почав приділяти бренду весь свій час.

На той час Філ продавав продукцію без маркетингу та реклами – просто шукав спортсменів, показував та пропонував їм взуття. В результаті, компанія просто не встигала робити взуття для всіх замовлень.

Це не означає, що вам зараз потрібно деактивувати всю рекламу і концентруватися тільки на продажах. Звичайно, зараз час змінився. Брендинг і реклама мають велике значення для підприємства.

Приклад Найта просто показує, що продукт є основою кожного бренду. І лише компанії з дійсно якісним продуктом мають шанси «грати у довгу». Nike – компанія, створена під величезний попит. Тому стратегія «тільки продаж» так добре працювала у перші роки існування.

3. Великі компанії будуються на труднощах та складнощах

Blue Ribbon Sports був створений у 1964 році. В 1968 році, коли Найту було 30 років, у нього все ще була кредитна картка з максимальною витратою. І справа не лише в особистому фінансовому менеджменті. Підприємець завжди перебуває у невизначеності. Тому фінансові проблеми часто зустрічалися на його шляху.

“Я провів значну частину свого життя у боргах. Заборгував набагато більше, ніж міг повернути”, – згадує Філ Найт.

Збудувати велику компанію – великий виклик. Будьте готові до того, що може зустрітися на вашому шляху. Легко точно не буде.

4. Віра засновника – головна рушійна сила компанії

Найт міг продавати енциклопедії, але не умів цього робити. Йому не подобалося те, що він продає. Набагато краще йому давався продаж пайових фондів. Але сам процес не приносив йому задоволення: «Усередині я відчував себе мертвим».

Але Філ Найт мав віру у біг. Він вірив, що якщо люди щодня пробігатимуть кілька кілометрів, світ стане кращим. Не менше підприємець вірив у бігові кросівки, які виготовляє.

« Віра непереборна. Люди відчували мою віру та хотіли отримати її частинку з моїм продуктом», – каже Найт.

Велика компанія завжди грає на стороні споживача. Прагне зробити його життя кращим. Це чітке переконання, яке висловлює бренд, паралельно вирішуючи проблему споживача.

Nike має пристрасть до спорту та перемог. Це і призвело бренд до лідируючої позиції. Ви можете не знати Філа Найта, не знати історію становлення компанії та її першу назву. Але що таке Nike ви точно знаєте. І чітко розумієте філософію компанії. Це і є віра засновника, спроєктована на діяльність бренду.

5. Ніколи не переставайте рухатися до своєї мети

Ніколи не зупинятися – філософія, якою дотримується Філ Найт:

« Нехай увесь світ вважає вашу ідею божевільною. Не смійте зупинятися, поки не досягнете своєї мети. Не має значення, де ви зараз. Важливо те, куди ви йдете. Хоч би що трапилося, просто йдіть до своєї мрії».

«Ніколи не здавайся» – досить клішована установка. Але дуже важлива. При цьому Найт із власного досвіду розширює цю філософію».

«Ті, хто каже підприємцеві, що ніколи не можна здаватися – шарлатани. Іноді варто здатися. Понад те, це геніально – здатися у потрібний момент, щоб прискорити свій рух до мети. Здаватися – це нормально. Просто не зупиняйтеся».

Іноді потрібно зробити крок назад, щоби взяти розбіг і прискорити свій рух до мети. Для бізнесмена дуже важливо приймати правильні рішення у потрібні моменти часу.

Джерело: https://genius.space/

Поділитися в соціальних мережах:

Місце проведення

 • Адреса виставки:

  Україна, Київ,
  Проспект Берестейський (Перемоги), 40-Б

 • Час роботи:

  10:00 – 17:00

 • Телефон:

  +38 (044) 456 38 04

 • Метро:

  Червона лінія М1, "Шулявська"

 • Таксі:

  +38 (093) 012 32 23